Analog ve İp Kamera Arasındaki Farklar

 Bu günlerde, sıfırdan bir kamera güvenlik sistemi kurmak için oldukça fazla kafa yormak gerekiyor. Birçok insanın aklına gelen ilk soru ise “Geleneksel analog kameraları mı yoksa IP kamera mı kullanmalıyım?” oluyor. Yapacağınız her seçimin kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bu yazımızda CCTV analog denetim kamera sistemi üzerinde yoğunlaşmak istedik.

 

Analog Kamera Sisteminin Avantajları

-          Düşük maliyet – Bir çok durumda analog kamera sistemleri, IP ağ kamera sistemine göre oldukça ucuz.

-          Oldukça geniş uyumluluk özelliği – Farklı üreticilerin ekipmanlarını ve farklı kamera modellerini analog CCTV güvenlik kameralarıyla birlikte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

-          Düşük maliyet – IP kameralar bu konuda oldukça gelişmiş özelliklere sahip olmalarına rağmen, analog kameralar, düşük ışıklı ortamlarda ortalama bir IP kameradan daha iyi iş çıkarabiliyor.

Analog Kamera Sisteminin Dezavantajları

-          Kablo sisteminin pahalılığı – Geniş çaplı denetim sistemi uygulamalarında, analog güvenlik kameraları oldukça karışık kablo şeması kullanıyorlar. Bu karışık kablolama işlemi hem maliyet hem de uygulanabilirlik açısından zor olabiliyor.

-          Sınırlı Özellikler – Yüksek çözünürlük, dijital yakınlaştırma ve video analizer gibi IP kameralarda bulunan üst sınıf özellikler ne yazık ki analog yani standart güvenlik kamerası modellerinde bulunmuyor.