Güvenlik Kamerasını Mobil ve Bilgisayardan İzleme

Uzaktan video denetim sistemi, IP kamera sisteminin biz kullanıcılara sunduğu nimetlerden sadece biri. Uzaktan video denetim sistemi ile anlatılmak istenen şey, evinizde ya da ofisinizde olmadan kullandığınız IP kamera sistemine kolaylıkla erişebilmenizdir.  Hem mobil hem de uzaktan denetim sistemlerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Peki aralarındaki önemli ve belirgin farklar nelerdir? Kamera Fiyatları ekibi, uzaktan denetim ve mobil izleme sistemlerinin başlıca özelliklerini ve avantajlarını / dezavantajlarını sizler için araştırdı ve siz değerli okuyucuların kendileri için en iyi çözümü seçmelerine yardımcı olmak için bu yazıyı sizlerle paylaştı.

Mobil Video Denetim – Avantajlar

-          Nerde olursanız olun erişme imkanı – Günümüzde birçok insan sahip oldukları akıllı telefonları PC ya da laptop gibi kullanabiliyor. Bu sistemi bu kadar avantajlı hale getiren nokta ise, misafirlikte, spor salonunda veya otomobilinizdeyken yani PC’nizi ve dizüstü bilgisayarınızı kullanma şansınız yokken IP kamera sistemini kontrol edebiliyor olmanız.

-          Kullanım Kolaylığı – Sadece birkaç tık ile IP kamera sistemindeki tüm kameralarınızı kontrol edebilirsiniz. Mobil denetim uygulamasını bir kere yükledikten sonra, internette dolaşırken ya da önceki videonuzu izlerken kendi canlı video beslemenizi kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Ekranınıza yapacağınız basit bir dokunuşla, çoklu kamera görünümüne geçebilir ve bu kameraları farklı görünüm modlarında görüntüleyebilirsiniz.

-          Herhangi bir PC’ye ya da dizüstü bilgisayara gerek olmaması – Biraz önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gerçek zamanlı video kayıtlarınıza erişmek için herhangi bir PC ya da dizüstü bilgisayara ihtiyacınız yok. Bu yüzden ofisinize uğramayı, kütüphaneye gitmeyi, bilgisayarınıza giriş yapmayı ya da tatil yapacağınız otelinize dizüstü bilgisayarınızı getirmeyi unutun. Avucunuzun içindeki ufak aygıtla gereken tüm işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Mobil Video Denetim – Dezavantajlar

-          Kısıtlı Özellikler – Mobil video denetim uygulamaları genellikle PC internet arayüzlerinden daha az özellik sunmaktadır. Günümüzde gelişmiş video yönetim yazılımlarının (VMS) sunduğu özellikler, akıllı telefonun sunabildiklerinden çok daha fazla. Bilgisayar için yazılan bu video yönetim yazılımları video üzerinde daha fazla kontrol olanağı ve IP kamera sistemi yönetiminde daha fazla esneklik sunuyor. Tekrar oynatma oldukça iyi düzeyde ve videonuzu tekrar tekrar dikkatli bir şekilde incelemenize olanak sağlıyor. Bulut servisine ya da video yönetim yazılımına giriş yaptığınızda, kaydettiğiniz videoyu elektronik posta olarak göndermek gibi bir çok işlem yapabiliyorsunuz.

-          Ekran Boyutu – IP kameranızın çözünürlüğüne denk bir çözünürlüğe sahip PC kullansanız bile, insanları ve objeleri içeren önemli detayları görmek zor olabiliyor. Ekran boyutları bir PC’den daha küçük olan akıllı telefonlarda bu detayları sağlıklı bir şekilde görmek çok daha zor bir hale geliyor. Güvenlik kamerası uygulamaları akıllı telefonlarda video çözümleme gibi işlemleri yaparken zorlanabilir. Bunun sebebi ise yine ekran boyutu.

-          Kaynak Kullanımı – Günümüzdeki akıllı telefonların çok azı kaynak planlama hizmeti sunmaktadır. Bu akıllı telefonların kaynak kullanımını gösterebiliyor ve statik resimlerden daha fazla bant genişliği kullanabiliyor olması gerekmektedir. Bu yüzden, her video izlediğinizde kaynak kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uzaktan Video Denetim Sistemleri – Avantajlar

-          Daha fazla özellik, Daha iyi kontrol – Akıllı telefonlarından IP kamera sistemine erişmek isteyen kullanıcılar, bu işlemi, uygulama olmadan yapamazlar. Fakat PC ya da Mac üzerinden sistemin internet tabanlı arayüzüne giriş yaptığınızda, herhangi bir iPhone güvenlik kamera sistemi uygulamasının sunabileceğinden çok daha fazla seçeneğe ve özelliğe sahip olursunuz. Uzaktan izleme sisteminin, videoyu çıkarabilme, devamlı ya da planlanan kaydetme, daha hızlı indirme bağlantı sayısı ve daha yüksek FPS (saniye başına düşen görüntü sayısı) gibi bazı avantajları bulunuyor.

-          Daha yüksek çözünürlük, Daha büyük ekran – Avucunuzun içindeki o küçük aletten, bilgisayarınızdan alacağınız çözünürlüğü –malesef ki- alamazsınız. Akıllı telefonlarda videonuzu etkili bir şekilde takip etmek ya da denetlemek çok daha zor olur. Bu telefonların ekran boyutundan dolayı sizin için önem teşkil edebilecek ayrıntıları kolaylıkla kaçırabilirsiniz. Uygulamaya bağlı olarak, videonuza dijital yakınlaştırma işlemi uygulayarak daha yakın ve net bir görüntü elde edebilirsiniz.

Uzaktan Video Denetim Sistemleri – Dezavantajlar

-          Her yere bilgisayar taşıyamazsınız – Uzaktan erişim internet arayüzünü kullanmanın akıllı telefon kullanmaya nazaran daha fazla avantaja sahip olmasına rağmen bilgisayarınıza her zaman erişemeyebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında, akıllı telefonlar bu iş için daha pratik ve daha uygun bir seçenek haline geliyor.

-          Tarayıcı Desteği – Bazı bulut servisleri ve video yönetim yazılımları her tarayıcı ile –Safari ve Internet Explorer- uyumlu halde çalışamıyor ve böylelikle Mac işletim sistemli bilgisayarlarla da uyumsuz hale geliyorlar. Günümüzde bazı sistemlerin Safari desteği olmasına rağmen, bu her IP kamera ve NVR üreticisi için geçerli bir durum değil. Kullanacağınız sistemin, mevcut bilgisayar işletim sisteminizle ve tarayıcınızla uyumlu olduğundan emin olun.