NVR ve DVR Kayıt Cihazları Nasıl Çalışır?

NVR ve DVR Nedir?

nvr bağlantı girişleri

nvr bağlantı girişleri

NVR (ağ video kaydedici) ve DVR (dijital video kaydedici), sizlerin güvenlik kamerası görüntülerinizi kaydetmeniz için kullandığınız sistemlerdir. Çeşitli yazılımlarda ve hard disk boyutlarında olan NVR ve DVR’lar, videolarınızı kaydetmenizi ve tekrar izlemenizi kolaylaştırmaktadır. Bunlardan hangisine ihtiyacınız olduğu ise sizin CCTV kamera mı yoksa IP kamera sistemlerinden birini kullanıyor olmanıza bağlıdır.

 

NVR ve DVR’ler Nasıl Çalışmaktadır?

nvr nasıl çalışır?

nvr nasıl çalışır?

dvr nasıl çalışır?

dvr nasıl çalışır?

NVR’lar ve DVR’lar, güvenlik kamerası kayıtlarını kaydetme ve depolama görevini aynı şekilde yerine getirmektedirler fakat bu iki farklı aygıt farklı tip kameralarla uyumlu çalışabilmek için tasarlanmıştır. Hem NVR’lar, hem de DVR’lar tek başına uygulama, kule tipi sunucu ya da raf tipi sunucu kullanmaktadır.

DVR’lar CCTV ya da analog güvenlik sistemlerinde kullanılmaktadır. Daha eski teknolojilere sahip sistemler VCR’lar aracılığıya videoları direk kasetlere kaydetmektedir. Daha modern teknolojili sistemler ise DVR’ları kullanarak, kaydedilen vidoları dijital formatlara dönüştürür ve sizlerin daha fazla video kaydetmenizi sağlarlar. Ayrıca DVR’lar sayesinde, NVR’larda ve son sistem IP kameralarda bulunan uzaktan erişim özelliğini kullanabilmektesiniz.

Eğer bir IP kamera sistemine sahiseniz, DVR yerine NVR kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu kayıt cihazları, veri alışverişi için ağ bağlantısını kullanmakta ve güvenlik sisteminizi bilgisayarınızdan, tabletinizden ya da akıllı telefonlarınızdan izlemek için oldukça ideal bir seçenektir. IP kameraların, güvenlik sistemleri teknolojilerinde son hadde olmasından dolayı, sisteminizde kullanacağınız NVR’lar, yeni kameraları gelişmiş özellikleri ile kullanabilmenize olanak tanımaktadır. Birçok IP kameranın ve NVR’ların diğer sistemlerle uyumlu olmasına rağmen, satın olmuş olduğunuz aygıtları, güvenlik sisteminin ömrü açısından tek tek kontrol etmenizde ya da bir uzman aracılığı ile almanızda fayda var.

Eğer güvenlik sisteminiz CCTV ve IP kameralardan oluşan bir “toplama” sistem ise, video çözümleyicilerini kullanarak, CCTV kameralarınızın NVR cihazları ile uyumlu çalışmasını sağlayabilirsiniz.

NVR ve DVR’ler Sizlere Nasıl Fayda Sağlar?

NVR ve DVR’lar, tek bir lokasyondan birden fazla kamerayı yönetmek için oldukça idealdir.

-          Bu sistemler sayesinde normal bir kameranın SD karda depoladığı video sayısından daha fazlasını depolayabilirsiniz. Ayrıca daha uzun süreli videolar ya da HD kalitesinde videolar da depolayabilirsiniz.

-          Bu sistemlere alarm ve hareket algılayıcı sistemler kurabilirsiniz.

-          Tek bir arayüzden her bir kameranın görüntülerini tekrar izleyebilir ve o görüntüleri analiz edebilirsiniz.